Tūrisma nozare apgūst uzlādes pakalpojumu


Tūrisma nozare apgūst uzlādes pakalpojumu

Latvijas lauku tūrisma asociācijas "Lauku ceļotājs" Zaļā sertifikāta piešķiršanas kritērijos ir iekļauti, kā ieteicami, arī ilgtspējīgas mobilitātes kritēriji, t.sk., e-auto uzlādes pakalpojuma sniegšana. Zaļā sertifikāta komisija savā ikgadējā apsekojuma braucienā informēja par elektrisko transportlīdzekļu uzlādes pakalpojuma izveides iespējām, kā arī testēja uzlādes pieslēgumus. Šogad komisija uzlādi izmēģināja ar Forum Auto autocentra piešķirto elektromobili Peugeot e-2008.

Komisijas braucienā tika atklātas divas jaunas elektromobiļu uzlādes vietas – lauku saimniecība "Liepsalas" (Mārupes nov.) un Berķenes muiža (Vilces pag., Jelgavas nov.). Abās vietās ir parastās rozetes uzlādes pieslēgumi, savukārt Berķenes muižā – arī trīs fāzu rozetes izpildījumā. Detalizēta informācija par jaunajām uzlādes vietām ir ievietota ne-tīkla uzlādes punktu kartē (bimab.lv), kur datus uztur biedrība "Bezizmešu mobilitātes atbalsta biedrība" (BIMAB), kā arī "Lauku ceļotāja" kartē.

Protams, parastās rozetes pieslēgumam ir zināmi ierobežojumi – lēna uzlāde, salīdzinoši zemāks uzlādes lietderības koeficients. Lai uzstādītu specializēto e-auto uzlādes pieslēgumu, ir jāiegulda sākot no apm. 400EUR, kas bez valsts atbalsta vairumam lauku tūrisma komersantu nešķiet efektīvs ieguldījums, kā arī nepieciešama attiecīga elektroenerģijas brīvā jauda. Uzturoties tūrisma objektā ilgāku laiku, arī uzlāde no parastās rozetes paplašina mobilitāti, piemēram, komisijas braucienā izmantotā elektromobiļa Peugeot e-2008 (akumulatora kapacitāte 50 kWh) autonomija ir 320 kilometri kombinētajā, WLTP režīmā, kas sakrita ar plānotā maršruta garumu, tāpēc papildus uzlāde apstāšanās vietās lieti noderēja.